czwartek, 17 października 2013

Jajko jajku nierówne


Sporu o to, co było najpierw - kura czy jajko, niestety nie rozstrzygnę... Fakt faktem jednak, że i jajko i kura są ze sobą ściśle powiązane - bez jednego nie ma drugiego i odwrotnie. Skoro tak jest, to należy zadać sobie pytanie ważne dla nas (jajecznych konsumentów) - czy jakość jajka zależy od jakości i sposobu życia kury? Jeśli nie wiesz lub nie jesteś pewny/-a - wszystko Ci wytłumaczę, czytaj dalej ;)

Przeglądając różne rodzaje jajek w jednym z bardzo popularnych hipermarketów, natknęłam się ostatnio na taką oto tabliczkę zawieszoną tuż nad nimi (zdjęcie obok).
Dla każdego z nas, informacja na temat sposobu chowu kur powinna być bardzo istotna. Możecie się śmiać, ale prawda jest taka, że jeśli kura jest szczęśliwa całe swoje życie (a patrząc z perspektywy człowieka - do szczęścia niewiele jej potrzeba), to reakcje chemiczne, jakie zachodzą podczas 'produkcji' w jej ciele jajka, które my spożywamy, ma bardzo znaczący wpływ również na nasze samopoczucie.

Na obrazku powyżej, hipermarket X, dokładnie opisał co oznacza nadruk na każdym jajku, jakie trafia na sklepowe półki. Z punktu widzenia konsumenta, najważniejsza jest pierwsza cyfra, określająca warunki bytowe kur. Jeśli nie wiecie dokładnie na czym polega oznaczony cyferkami od 0 do 3 chów kur, to właśnie macie możliwość przejścia szybkiego kursu kupowania jaj ;)

Sposób chowu kur i jego oznaczenie na jajku (pierwsza cyfra nadruku)*:
0 = hodowla ekologiczna - zwierzęta są hodowane na świeżym powietrzu, mają dostęp do wybiegu i są karmione paszą posiadającą certyfikat ekologiczny; jajko pozyskiwane jest w warunkach żywienia zbliżonych do naturalnych lub tradycyjnych
1 = wolny wybieg - kury mają dostęp do wybiegu i żyją w swobodnych warunkach; w nocy śpią w klatkach. Na opakowaniu jajek, które kupiłam ja, jest również napisane, że kury mogą grzebać i cieszyć się słońcem, wiatrem i powietrzem - radość ;)
2 = chów ściółkowy - zwierzęta żyją w sztucznych warunkach, zagęszczenie wynosi 25ptaków/m2; pomimo tego, mogą swobodnie chodzić i posiadają dostęp do piasku i grzęd
3 = chów klatkowy - jeden z najbardziej barbarzyńskich systemów chowu. Kury żyją w stłoczonych klatkach, często nie mają możliwości się obrócić a będąc tak blisko siebie - dziobią się i drapią (dlatego często hodowcy przycinają im dzioby); pokarm dostarczany jest sztucznie, z dodatkiem hormonów i antybiotyków. Jeśli nie wystarczają Wam słowa do zobrazowania sobie warunków, w jakich żyją 'trójki', obejrzyjcie film:

Jak widzicie, sposób hodowli, ma ogromne znaczenie dla naszego sumienia, ale również zdrowia. Kury, które biegają na wolności mają m.in. silniejsze kości a ich jajka potrafią zawierać 20-krotnie więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Jedyną różnicą pomiędzy jajkami na sklepowych półkach, często jest właśnie ten nadruk i cyferka na przodzie, dlatego proszę Was i uczulam - zwracajcie na to uwagę. Warto dopłacić parę groszy i wesprzeć szczęśliwe zwierzątka :)

______________________________________________________________
*http://eko-miszmasz.pl/sposob-chowu-kur-od-ciebie-zalezy-co-wybierzesz/

3 komentarze:

 1. Nawet nie jestem w stanie obejrzeć tego filmiku.
  Samo dopuszczenie do tak mechanicznego traktowania żywych istot jest obrzydliwa.
  Dlatego nie kupujemy 3. Nigdyyyy.

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety taka prawda... Jak jeszcze mieszkałam w Polsce to mama zawsze przywoziła mi jajka kupowane na wsi "prosto od kury"... Teraz kupuję takie od klatkowych, ale nie czuję się z tą świadomośćią zbyt dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio udało mi się dorwać jaja z wolnego wybiegu w nie tak dramatycznej cenie. I raczej do tych z trójką już nie wrócę.

  OdpowiedzUsuń