piątek, 28 czerwca 2013

Syndrom dnia poprzedniego

KAC – większość osób zna to słowo i dolegliwości jakie się z nim wiążą. Pojawia się kilka godzin po spożyciu większej ilości alkoholu etylowego, którego działanie i produkty rozkładu zaburzają równowagę organizmu. U każdego pijącego przybiera inną postać, a to za sprawą uwarunkowań genetycznych, wagi a także wieku. Teoretycznie im osoba szczuplejsza, tym bardziej cierpi; im młodsza, tym lżej znosi objawy kaca. Najłagodniejsze dla organizmu są napoje na bazie alkoholu rektyfikowanego, czyli czyste wódki. Następne są: gin, białe wino, whisky, czerwone wino, brandy i burbon, jako najbardziej ‘kacogenny’.

Jak działa alkohol:
- ogranicza produkcję glutaminy, która w naturalny sposób działa pobudzająco na organizm, dlatego kiedy przestajemy pić, organizm stara się nadrobić stracony czas produkując więcej glutaminy niż jej potrzebuje. Nadmiar tego środka stymuluje mózg do pracy uniemożliwiając sen i wypoczynek oraz potęgując uczucie nieuzasadnionego lęku i poirytowania.
- metabolity alkoholu rozkładają witaminę B1 – w wyniku jej niedoboru w układzie nerwowym dochodzi do zmian zwyrodnieniowo-zapalnych, których skutkami są: zaburzenia czucia w kończynach, nerwobóle, oczopląs, upośledzenie pamięci, zaburzenia koncentracji
- alkohol blokuje wydzielanie przez przysadkę mózgową wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego m.in. za prawidłowe wchłanianie wody przez organizm. Skutki? Organizm zabiera płyny z organów, które mają go najwięcej, zaczynając od mózgu (!), dochodzi do jego obkurczenia, a objawem jest tępy ból głowy.  
- alkohol obniża przepływ krwi przez mięśnie, czego skutkiem jest ból mięśni 

Najlepszy środek na kaca - nie pić ;)
jeśli jednak nie ma innej możliwości (lub nie chcemy jej widzieć), zalecane jest:
  • zanim zaczniesz pić alkohol: spożycie obfitego posiłku, picie dużej ilości wody, przyjęcie multiwitaminy
  • podczas picia: niemieszanie trunków, wybieranie raczej 'jasnych' napojów, rozcieńczanie drinków, unikanie napojów gazowanych
  • przed pójściem spać: spacer, duże ilości wody, aspiryna/ibuprofen, witamina C i B (przyspieszą metabolizm alkoholu w wątrobie)
  • po przebudzeniu: wartościowe śniadanie, prysznic, spacer (chociaż bardziej wskazane jest bieganie - wraz z potem odejdą toksyny)

Mam nadzieję, że dostarczyłam kilku praktycznych porad.
Pozostaje mi życzyć Wam przyjemnych poranków poimprezowych ;)

_______________________________________________________
Zaczerpnięte od: M. Sitkiewicz – infografika.wp.pl

2 komentarze: