wtorek, 4 czerwca 2013

GMO - samo zło?

Modyfikacje warzyw i owoców w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Tak jak i protesty przeciwko GMO, czyli genetycznie modyfikowanej żywności. Powszechnie uważa się, że tak 'stworzona' żywność nie jest zdrowa i jest źródłem wielu chorób cywilizacyjnych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdyby nie genetyczny retusz niektórych owoców i warzyw, plony byłyby znacznie niższe. Nie oznacza to oczywiście, iż popieram GMO w 100%, chcę tylko powiedzieć, że wszyscy w pewien sposób przyzwalamy na genetyczną obróbkę żywności.
Znacie owoc o wdzięcznej nazwie 'tangelo'? Są to genetycznie skrzyżowane: mandarynka z grapefruitem - brzmi pysznie, prawda? Tę owocową twórczość naukowców znaleźć można w każdym większym supermarkecie a większość osób, które kupuje egzotycznie nazywający się owoc zupełnie nie ma o tym pojęcia.

owoce na targu w Funchal'u
Na popularnych targach owocowo-warzywnych, również kupić można genetycznie zmodyfikowaną żywność. Za przykład posłużyć może ogromny, dwupoziomowy targ w Funchal - stolicy Madeiry (wyspa Portugalii). Zważywszy na specyfikę owoców (nie są zbyt popularne) zazwyczaj przy każdym straganie spróbować można unikatowych owoców. Sprzedawcy bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że smak banano-ananasa nie jest znany każdemu turyście. Natomiast banany, które sprzedawane sa na targu nie są zmodyfikowane i smakują o wiele lepiej niż nasze, 'polskie' banany. Dlaczego? U nas w supermarketach sprzedawane są banany pastewne (w krajach gdzie rosną wykorzystywane są do uzupełniania paszy dla zwierząt). Dlaczego zatem nie możemy cieszyć się smakiem naturalnych owoców? Ponieważ są droższe i przede wszystkim - nie spełniają europejskich norm (kolor, kształt). 

owoc marakuja-limonka

Wiecie co się stanie jeśli do DNA truskawki wprowadzi się geny pochodzące od ryb? Owoce będą lepiej znosić niekorzystną, zimną pogodę. Jak to się dzieje? Ryby z okolic podbiegunowych posiadają gen, który pozwala im na przeżycie w ekstremalnych warunkach klimatycznych. 

Kupując owoce i warzywa często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo córka nauka pomaga matce naturze, prawda?

________________________________________________________
http://www.vitalab.pl/blog/2012/02/zywnosc-wysoko-przetworzona-–-na-pewno-taka-zla.html
http://www.lepszezdrowie.info/zywnosc_mod_genet.htm

2 komentarze:

  1. i tak kocham madere : )

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez rośliny genetycznie modyfikowane zmniejszają się populacje pszczół. A bez pszczół nie ma życia.

    OdpowiedzUsuń