środa, 1 maja 2013

Fenomen LEGO

Sądzę, że produkty firmy LEGO nikomu nie są obce, jednak przypomnę krótko o pewnych wydarzeniach, które nieodwracalnie zmieniły bieg historii zabawkarskiej ;) LEGO zostało założone przez Olego Kirka Christiansena 12 października 1932 roku w Billund w Danii. Nazwa firmy została stworzona od skrótu duńskiego zwrotu "Leg godt" ('baw się dobrze').

Od 1947 r. LEGO zaczęło produkować zabawki. Światowy sukces przyniosły firmie klocki – cegiełki składane za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń."Szacuje się, że przy użyciu sześciu elementów, istnieje około kilku milionów różnych kombinacji ich połączenia. Każdy element natomiast tworzy się za pomocą szablonów z dokładnością jednej tysięcznej milimetra. Między innymi dzięki temu, możliwe jest stworzenie z klocków Lego niemal wszystkiego, od niewielkich makiet po całe miasta, budynki, roboty a nawet naturalnej wielkości samochody i rzeźby"1.


Zupełnie przypadkiem, ostatnio miałam okazję z bliska przyglądnąć się wystawie budowli klocków LEGO. Nigdy nie byłam wielką fanką takich "domowych" zabaw, to też się po prostu na nich nie znam. Może właśnie dlatego, kiedy zobaczyłam efekty pracy kilkudziesięciu osób, byłam pod ogromnym wrażeniem precyzji z jaką zaprojektowane są klocki. Tak - 'zaprojektowane' to odpowiednie słowo. Ogromne makiety przedstawiają scenki z życia wzięte, a także budynki, które istnieją w rzeczywistości. Nawet stacja metra została w pełni odwzorowana - każdy drobny szczegół! Klocki zawładnęły umysłami nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy wręcz podziwiali LEGOdzieła.


"Co zawdzięczam klockom? Zmysł techniczny i wyobraźnię przestrzenną. Skończyłem Akademię Górniczo-Hutniczą jako magister inżynier. Jestem przekonany, że udało się to również dzięki klockom. Ciężko to wytłumaczyć własnymi słowami, ale tak było. Koniec kropka"2 - wypowiedź trzydziestoletniego mężczyzny wciąż zafascynowanego LEGO.

Fenomen? Myślę, że jest nim odwzorowanie rzeczywistości za pomocą klocków. Każdy szczęśliwy właściciel sam potrafi coś 'zbudować', rozwijając przy tym swoją kreatywność. Klocki Lego nie starzeją się i są zawsze fascynujące - w końcu można je układać na różne sposoby. Dają zarówno dzieciom jak i dorosłym swobodę w działaniu. Pozwalają rozwijać wyobraźnię i ciekawość, a dorosłym dają chwilę relaksu, wytchnienia i zadowolenia z siebie - w końcu stworzyli coś własnoręcznie ;)

"Uciekająca Pani LegoMłoda" - scenka, która poruszyła mnie do głębi ;)


_________________________________________________________
1. http://www.duplo.legoklocek.com/klocki_lego_fenomen.php
2. http://www.artykuly.legalne-wyscigi.pl/fenomen-klockow-lego/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza